See aarnituli on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "aarni",
"3": "tuli"
},
"expansion": "aarni + tuli",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "aarni + tuli",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-uni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "24/uni",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aarnituli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnituliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnituletta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-uni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "24/uni",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-uni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aarnituleni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituleni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnitulikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnitulettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-uni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aarnitulesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnituliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnitulettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-uni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aarnitulemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnituliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnitulettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-uni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aarnitulenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnituliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnitulettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-uni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aarnitulensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituleltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnituleksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnitulikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnituliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnitulettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aarnituli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aarnituli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aarnitul",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-uni"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish uni-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Finnic mythology",
"orig": "fi:Finnic mythology",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"A will o' the wisp that burns over a hidden treasure."
],
"id": "en-aarnituli-fi-noun-~OQm1ox6",
"links": [
[
"Finnic",
"Finnic"
],
[
"mythology",
"mythology"
],
[
"will o' the wisp",
"will o' the wisp"
]
],
"qualifier": "Finnic mythology",
"raw_glosses": [
"(Finnic mythology) A will o' the wisp that burns over a hidden treasure."
],
"synonyms": [
{
"word": "aarnivalkea"
},
{
"word": "aarretuli"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːrniˌtuli/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːrniˌt̪uli]"
},
{
"rhymes": "-uli"
}
],
"word": "aarnituli"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "aarni",
"3": "tuli"
},
"expansion": "aarni + tuli",
"name": "compound"
}
],
"etymology_text": "aarni + tuli",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-uni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "24/uni",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "aarnituli",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituli",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnituliksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnituletta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-uni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "24/uni",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-uni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aarnituleni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituleni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituleni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnitulikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnitulettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-uni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aarnitulesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnituliksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnitulettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-uni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aarnitulemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnituliksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnitulettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-uni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aarnitulenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnituliksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnitulettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-uni",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "aarnitulensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitultaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitultansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituliansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituleltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituleltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnituliltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnituliltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnituleksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnitulikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnituliksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "aarnitulettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "aarnitulineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "aarnitulinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "aarnituli",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "aarnituli",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "aarnitul",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-uni"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish uni-type nominals",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/uli",
"Rhymes:Finnish/uli/4 syllables",
"fi:Finnic mythology"
],
"glosses": [
"A will o' the wisp that burns over a hidden treasure."
],
"links": [
[
"Finnic",
"Finnic"
],
[
"mythology",
"mythology"
],
[
"will o' the wisp",
"will o' the wisp"
]
],
"qualifier": "Finnic mythology",
"raw_glosses": [
"(Finnic mythology) A will o' the wisp that burns over a hidden treasure."
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈɑːrniˌtuli/"
},
{
"ipa": "[ˈɑ̝ːrniˌt̪uli]"
},
{
"rhymes": "-uli"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "aarnivalkea"
},
{
"word": "aarretuli"
}
],
"word": "aarnituli"
}
Download raw JSONL data for aarnituli meaning in All languages combined (20.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.